im.Wandy Turowskiej

Wydarzenia szkolne 2019/2020


4 października 2019 r. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej Noc Bibliotek. Postanowiliśmy twórczo odpowiedzieć na tegoroczne wezwanie „Znajdźmy wspólny język” i przygotowaliśmy czytelniczą zabawę z baśniami. Noc Bibliotek 2019 w naszej Szkole odbyła się pod hasłem „Łączą nas opowieści”. Imprezę czytelniczą zorganizowała biblioteka szkolna we współpracy z uczniami klasy 8a wraz z p. Wychowawczynią. Młodzi wolontariusze czytali baśnie z różnych części świata oraz poprowadzili przygotowane przez siebie krótkie zabawy z nimi związane. Były m.in. zadania rysunkowe, krzyżówki, zagadki muzyczne, nauka ubierania w kimono, zaszyfrowane wiadomości. Udaliśmy się w literacką podróż m.in. do Indii, Chin, Sudanu, Walii oraz oczywiście Polski. Jednocześnie wszyscy uczestnicy zabawy zostali zaproszeni w podróż dookoła świata. Trzeba było się zastanowić się nad tym, co zabrać ze sobą na wyprawę. Każdy mógł wybrać sobie miejsce na podróż marzeń, przygotować zakładkę z inspirującym cytatem o podróżowaniu oraz uzupełnić Leksykon Podróżnika ciekawostkami z różnych części świata. Wszystkim uczestnikom zabawa bardzo się podobała. Pod koniec spotkania dzieci dziękowały za przyjemnie spędzony wspólnie czas.
Nauczyciel bibliotekarz
Anna Lipińska
3 października klasa 6 c uczestniczyła w wycieczce na Giełdę Papierów Wartościowych.
Klasa podczas wycieczki zapoznała się z fimem,który został wyprodukowany przez młodzież licealna na temat giełdy.Poznali fakty i zdarzenia z życia giełdy,obejrzeli figurę giełdowego byka i Sale Notowań, gdzie znajduje sie charakterystyczny dzwon giełdowy.
Na koniec uczniowie wypowiedzieli się na temat swoich wrażeń o wycieczce przed kamerami.
Wypowiedzi klasy zostaną wykorzystane do filmu, który zostanie wyemitowany podczas Gali Jubileuszowej  GPW.

Pomoc naszych wolontariuszy w 41 Maratonie Warszawskim na punkcie 17.5 km

Udział naszej szkoły w Sztafetowych Biegach Przełajowych kategoria młodzież:
zajęcie 7 miejsca przez dziewczęta i 2 miejsca przez chłopców.
Gratulujemy!!

Dnia 24 września klasy 4b i 7c z wychowaczyniami p.R.Rutkowską i D.Kołakowską odwiedziły grób Patronki Szkoły p.Wandy Turowskiej.

Wizyta klasy 6c w  Telewizji Polskiej.

Europejski Dzień Sportu w Sp 115 –
Edukujemy i ćwiczymy! Wyżej! Szybciej! Mocniej!
Działania edukacyjne sportowe i zdrowego odżywiania prowadzone są od dawna w naszej szkole.
Aktywności fizyczna jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Nie zmienia to faktu, że większość dzieci rusza się zbyt mało i zbyt rzadko.
Korzyści z podejmowania aktywności fizycznej są oczywiste. Jej optymalny poziom stymuluje rozwój, chroni potrzeby ruchowe u dzieci, wzmacnia wydolność serca, poprawia elastyczność mięśni i stawów, wzmacnia mięśnie i kości. Udowodniono, że osoby aktywne, w porównaniu do osób mało aktywnych, cieszą się lepszym samopoczuciem, rzadziej odczuwają dolegliwości psychiczne lub fizyczne, takie jak obniżony nastrój czy bóle głowy.
W ramach  projektu Europejski Tydzień Sportu w naszej szkole promowana była taka aktywność fizyczna i zdrowy styl życia. W związku z tym w dniach 25–30.09.19 r klasy 5B i 6C w ramach tej kampanii zachęcały najmłodsze klasy do codziennej gimnastyki, zabaw sportowych, gier sportowych. Dzieci podczas Europejskich Dni  poprawiali swoją koordynację, uczyli się samodzielności i odpowiedzialności za swoją formę fizyczną i odżywianie.
Liczyła się dobra zabawa na sportowo! Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólnych poczęstunek na którym znalazły się owoce, warzywa, zdrowe przekąski.
Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu!!
Organizatorzy:
A.Andryszczyk – 6c
P.Kalinowski – 5B


POPRZEDNI ROK SZKOLNY
Szkolny klub wolontariatu został Laureatem Samorządowego Dzielnicowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych w kategorii „Ósemeczka”.
 

Udział naszych wolontariuszy w Triatlonie 5i50 2019


Wręczenie Orderu Uśmiechu Grzegorzowi Kasdepke
W dniu 25 maja 2019 roku grupa uczniów naszej szkoły z klas 6a, 6c i 5d wraz z nauczycielami, panią Adrianą Michalak i panią Darią Długozimą, wzięła udział w uroczystości nadania Orderu Uśmiechu autorowi wielu wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży, panu Grzegorzowi Kasdepke.
         Wydarzenie miało miejsce na Stadionie PGE Narodowym. Obecnych tam było wielu gości m.in. znanych pisarzy takich jak Wanda Chotomska czy Joanna Papuzińska. Było też dużo dzieci z różnych szkół.
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak pokrótce przybliżył zebranym 60-letnią historię odznaczenia przyznawanego przez dzieci. Następnie zgodnie z tradycją laureat, pan Grzegorz Kasdepke, został wprowadzony na scenę. Towarzyszyły temu fanfary i oklaski. Przedstawiciel  Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, pan Marek Michalak, w imieniu dzieci przypiął panu Grzegorzowi ,,najsłoneczniejsze z odznaczeń’’i uderzając różą po lewym ramieniu, pasował go na Kawalera Uśmiechu, żądając, by ,,na przekór wiatrom i burzom był zawsze pogodny i radość dzieciom przynosił‘’. Pan Kasdepke przysiągł, że taki będzie, po czym wypił puchar soku z cytryny, uśmiechając się przy tym promiennie. Było gwarno i wesoło, składano gratulacje. To naprawdę wspaniałe wydarzenie zostało uwiecznione na wielu pamiątkowych fotografiach.
Byliśmy  bardzo zaszczyceni, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę.
Wojciech Ratański  kl. 6a

VIa na zielonej szkole

Od dnia 21 do 24 maja klasa 6a wraz z panią Darią Długozimą oraz panią Pauliną Płóską wybrała się na zieloną szkołę na Camp Tarda położonym w sercu Warmii i Mazur. Jechaliśmy pociągiem, więc po zaledwie trzech godzinach podróży mogliśmy rozprostować nogi i odetchnąć świeżym powietrzem. Po przyjeździe oraz rozpakowaniu się w pokojach, rozpoczęły się pierwsze zajęcia.

W ciągu tych czterech dni nie mieliśmy czasu na nudę! Robiliśmy mnóstwo ciekawych rzeczy, cały dzień był zaplanowany. Można było wykazać się kreatywnością na zajęciach z majsterki, stworzyć piękne prace z drewna (idealne prezenty dla naszych mam
z okazji Dnia Matki), ubłocić na rowerach i nieco zmoczyć na kajakach, a także ustrzelić balona na zajęciach z łucznictwa. Mieliśmy również gry zespołowe. Podczas „Gangsterów” sprawdziliśmy naszą pamięć, grając we frisbee – celność, a w „Pięćdziesiątce” – spostrzegawczość, wiedzę oraz kondycję. Podczas naszego pobytu w Tardzie serwowali nam  bardzo pyszne śniadania, obiady i kolacje, a w piątek mieliśmy nawet okazję skosztować pysznego tortu z okazji urodzin naszego kolegi. Jednak to nie on podbił nasze serce, lecz wspaniała wycieczką po zamku w Malborku, którą szczęśliwie zakończyliśmy wizytą w Mc Donald’s. W całym tym wyjeździe żałuję tylko jednego….. że już się skończył.

Dominika K., 6a


Finał i wyniki Kampanii Rowerowy Maj!!

Drodzy Rodzice,
W piątek 31.05.19 r. zakończyła się kampania Rowerowy Maj 2019 w naszej szkole.
Jesteśmy dumni z wyniku jaki nasza szkoła osiągnęła, bo maj nie był łaskawy dla rowerzystów.
Całkowita liczba przejazdów jaki uzyskała nasza szkoła to 9958!Liczba aktywnych osób to 435 na zgłoszonych 519!Bardzo nas to cieszy!
Szkoła w rankingu szkół średnich zajęła 16 miejsce na 54 zgłoszonych szkół!
Najwięcej przejazdów wykręciła w klasach 4-8
I miejsce – klasa 5c – 732
II miejsce – klasa 6a – 664
III miejsce – klasa 4d – 628

Najlepsze przejazdy w klasach 0-3 wykręciła:
I miejsce – klasa 1c – 728
II miejsce – klasa 0a – 664
III miejsce – klasa 3b- 554

WSZYSTKIM KLASOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W CAŁEJ AKCJI.

Już 16 czerwca (niedziela) zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców z rowerami,hulajnogami, rolkami,deskorolkami z dobrym humorem na WIELKI WARSZAWSKI PIKNIK ROWEROWY, który zakończy finał Warszawskiej Edycji Kampanii Rowerowy Maj 2019.
Organizatorzy zapraszają od godziny 11 rano na wilanowską plażę, gdzie czekają atrakcję dla wszystkich dzieci.
Będą to: wyścigi rowerów szosowych, gry zabawy i konkursy, malowanie twarzy, bańki mydlane, dmuchany plac zabaw, lody i wata cukrowa, a dla ochłody Warszawska Kranówka!Będzie też mona pośpiewać i potańczyć do rytmów radia Eska.
Niespodzianki szykują też sponsorzy kampanii Fundacja Legii zaprasza na rozgrywki na swoich przenośnych boiskach, Galeria Północna pokaże rekordowy Las w Słoiku, będą też warsztaty z botanicznych pocztówek.

Koordynatorzy RM


31 maja
Bieg o Puchar Dyrektora naszej Szkoły już za nami. Wszystkim biegaczom gratulujemy dzisiejszych startów,dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie lodów oraz  lizaków dla bieczaczy.
Po raz pierwszy w sztafecie nauczyciele & uczniowie zwycięzcami zostali nauczyciele!
Zielona szkoła

W poniedziałek 20 maja, ja i moja klasa 6c pojechaliśmy na zieloną szkołę. W tym sprawozdaniu opiszę co na niej robiliśmy.

Na zielonej szkole pojechaliśmy do Wielkopolski. Wyjechaliśmy o 7.00 i jechaliśmy około czterech godzin. Oprócz nas jechały jeszcze trzy klasy. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie osady Biskupin. Można to podzielić na trzy etapy. Pierwszym było uczenie się historii łuku i strzelanie z niego. Drugim była historia osady i epoki kamienia, a szczególnie mezozoiku, a trzecim był rejs statkiem „Diabeł Wenecki” po jeziorze, po czym pojechaliśmy do naszego ośrodka  „Zatoka Zabłockich”. Po grach i zabawach poszliśmy spać. Drugiego dnia pojechaliśmy do Poznania zwiedzając po drodze skansen miniatur. Po przybyciu do miasta oglądaliśmy koziołki na wieży ratusza, po czym mieliśmy grę terenową. Następną atrakcją było poznawanie legend i gwary poznańskiej w laboratorium. Później poszliśmy do muzeum rogala, gdzie dowiedzieliśmy się jak je piec i wróciliśmy do ośrodka gdzie śpiewaliśmy piosenki. Ostatniego, trzeciego, dnia po spakowaniu pojechaliśmy do miejscowości Żnin, żeby odbyć podroż kolejką wąskotorową do Biskupina. Po tej atrakcji pojechaliśmy już w stronę Warszawy zatrzymując się przy Mysiej Wieży, żeby na nią wejść. Niestety to była już ostatnia atrakcja na tym wyjeździe.

Według mnie była to najlepsza zielona szkoła i bardzo mi się podobała. Chciałbym żeby trwała dłużej.


W drugim dniu Kampanii Rowerowy Maj w klasach zostały zorganizowane warsztaty szkoleniowe .
Klasy na warsztatach prowadzonych przez trenerów kampanii poznały jak bezpiecznie poruszać się na rowerze po ścieżkach rowerowych, jak być widocznym dla innych rowerzystów.Jak przygotować się do drogi na rowerze w czasie pogody i nie pogody. Nie zabrakło też dobrej zabawy  połączonej z nauka o ruchu drogowym.

Koordynatorzy Rowerowy Maj Sp 115
Pomoc wolontariuszy naszego klubu w dniu 27 kwietnia 2019 r w biegu „Dookoła ZOO”.
Bieg nietypowy,bo jego trasa przebiega na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.Dla nas wolontariuszy była to dodatkowa atrakcja, stanowiska naszej pracy były obok podopiecznych ZOO np.żubrami,lwami,leniwcami.
Bardzo ciekawe przeżycie!
Opiekun SKW Sp 115
A.Andryszczyk

W sobotę 13.04.19 dzień przed maratonem ORLEN grupa 17 wolontariuszy z naszego klubu pomagała w biurze zawodów tego wydarzenia.Dziękuje za wspólna prace.
Opiekunowie:
Pani Ada&Aga&Kasia

W dniu 29.03.19 r. Klasa 5c wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Polin pt.”W  Polsce Króla Maciusia” w 100 – lecie Odzyskania Niepodległości.
Podczas zajęć klasa spotyka się z dziesiecioletnim królem, bohaterem książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”.
Razem z nim klasa poszukiwała odpowiedzi na pytania związane z trudem rządzenia państwem.
Każda część wystawy to pełna atrakcji przestrzeń gier i zabaw.
W ostatniej części wystawy głos mają dzieci.Artystka Iza Rutkowska zaprosiła je do rozmowy o tym, kto dba o Państwo na co dzień, i wspólnie z nimi stworzyła niezwykle instalację.
Wystawa godna polecenia!

W dniu 31.03.19 r. z grupą wolontariuszy z naszego szkolnego klubu wzięliśmy udział w 14. PZU Półmaratonie Warszawskim.
Nasza grupa zadaniowe to Flagatorzy! W punkcie kibica przy Dworcu Gdańskim.
Dziękuję wszystkim za wspólną pracę i obecność!!
A.Andryszczyk &K.Szczęchuła

Niespodzianka chłopców z klasy 7a

8 marca na nas, dziewczyny z klasy 7a czekała niesamowita niespodzianka. Oczekiwałyśmy szkolnej wycieczki edukacyjnej, a na boisku szkolnym nasi koledzy zaproponowali nam rozwiazywanie zagadek niczym z powieści„Szatan z 7 klasy”, których wynikiem okazał się adres, do którego za pomocą wcześniej przygotowanej mapy miałyśmy dotrzeć. Chłopcy kibicowali naszym wysiłkom, choć musimy popracować jeszcze nad odczytywaniem znaków topograficznych. Podpowiedzi i zachęta do pieszego pokonywania trasy była ukryta także w formie narysowanych kwiatów na chodniku. Wreszcie dotarliśmy do celu-cukierni, w której nasi koledzy zaprosili nas na słodki poczęstunek. Najpierw dostałyśmy spersonalizowaną kartę-menu, potem, niczym kelnerzy, zbierali od nas zamówienia. Największą popularnością cieszyły się: brownie czekoladowe, babeczki z owocami, szarlotki, serniki i bezy oraz napoje. Po degustacji pyszności nasi chłopcy wręczyli nam jeszcze po tulipanie, co było miłym akcentem na zakończenie spotkania. Nasi koledzy, jak prawdziwi gentlemani, pamiętali tego dnia również o paniach sprzedających w cukierni, one także otrzymały po symbolicznym kwiatku.

Na koniec przemiłej niespodzianki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Trudno będzie przebić chłopaków, postawili nam-dziewczynom poprzeczkę bardzo wysoko. Cieszymy się, że mamy takich fajnych i pomysłowych kolegów w klasie.


W dniu 8 Marca Samorząd Uczniowski zorganizował „Specjalna Grę Terenowa” dla dziewcząt.
Każda klasa od 5 do 8 po specjalnych kodach była doprowadzana do prezentu -nagrody!!
Dziękuje chłopcom z klasy 7a za pomysł i organizacje całej gry.

W dniu 7.03.19 r. Klasa 5c wzięła udział w wycieczce edukacyjno-ekologicznej w Stacji Uzdatniana Wody „Filtry”.
„Filtry” to najstarsza stacja uzdatniania wody w Warszawie,która od 1886 roku dostarcza wodę mieszkańcom stolicy.
Klasa miała okazje zwiedzić i zobaczyć Filtry powolne, wieże ciśnień oraz przejść po terenie XIX wiecznego budownictwa przemysłowego, serca zakładu MPWiK.
Podczas zajęć opowiedziano klasie skąd bierze się woda w kranie i dlaczego trzeba ja oszczędzać.

W dniu 6.03.19 r. nasza szkoła wzięła udział po raz pierwszy w VI edycji Warszawskiego Tytana Warszawskiego organizowane przez Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie.
Najlepsze wyniki wypływali na symulatorach wioślarskich:
Igor K z 6b – 5 mce oraz Liwia Sz8b,Krystian P 7b,Łucja W7b,Oliwia B6a,Jagoda S8b,Bartłomiej N 7a.
Szkoła zajęła w klasyfikacji końcowej 5 miejsce.

2.03. Dzień otwarty dla rodziców i dzieci kandydatów do klas 1 i „0”

Wyniki końcowe Szkolnego Turnieju w Piłce Halowej Chłopców klas 4-6.
I mce kl 5c
II mce 6a
III mce 5a
IV mce 6b
V mce 5d
Strzelec bramek:Wojtek D.6a,
Najlepszy bramkarz:Oskar Ś. 5c
Klasy 4:
I mce kl 4a
II mce 4d
III mce 4c
IV mce 4b
Strzelcy Bramek: Mikołaj P. 4a,Aleks K 4a,
Najlepszy bramkarz:Antoni R
Dziękuje Radzie Rodziców za ufundowanie słodkich nagród dla klas
  

W dniach 18.02.19 r. i 20.02.19 r. w naszej szkole rozegrano Mistrzostwa Mokotowa w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców etap grupowy.
Drużyna Chłopców awansowała do finału turnieju i zajęła 4 miejsce.
Drużynom dziękuje za wspólna prace i zaangażowanie!

23.01 naszą szkołę odwiedził aktor i muzyk, pan Maciej Zakościelny. Opowiadał nam o swojej drodze do aktorstwa. Czytając fragment „Pana Tadeusza” przybliżył nam metody pracy z tekstem poetyckim. Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek o pracy na planie filmowym. Zapamiętaliśmy myśl, która przewijała się wielokrotnie podczas spotkania, żeby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, bo dzięki cierpliwości i wytrwałości w działaniu nasz przyszły zawód będzie nie obowiązkiem, a przyjemnością. Zdjęcia i autografy zakończyły to niezwykłe spotkanie.

Uczniowie klasy VIIaUdział wolontariuszy naszego SKW SP115 w dniu 16.02.19r. w Triathlon Indoor 5i50 rozgrywane na terenie uczelni AWF Warszawa.
Pomoc naszych wolontariuszy na stanowiskach basen,meta, rowery, strefa zmiany.
Dziękujemy  18- osobowej grupie za wspólną pracę w dniu dzisiejszym😁
Opiekunowie SKW
Andryszczyk Agnieszka
Michalak Adriana


Dnia 17.01.2019 r uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w spotkaniu warsztatowym z panem Michałem Zawadką pt. Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, kiedy wszyscy mają „wywalone”. Michał Zawadka, to mówca inspiracyjno-motywacyjny, pisarz, autor książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży.

Wspólnie z panem Michałem:

  • odkrywaliśmy, czy poczucie własnej wartości i świadomości kłóci się z przynależnością do grupy
  • dowiadywaliśmy się, czy pasja i zainteresowania to powód do wstydu
  • stawaliśmy się zwycięzcami, bo życie nie ma ławki rezerwowej
  • przekonaliśmy się, że sukces to nie zadanie testowe
  • poznawaliśmy sztukę wyznaczania i osiągania celów
  • odkrywaliśmy potęgę wytrwałości i cierpliwości
  • próbowaliśmy dostrzec w sobie siłę i piękno.

Spotkanie było niezwykle inspirujące. Chętni uczniowie zakupili książki autorstwa pana Michała Zawadki http://www.mindanddream.pl/sklep/.


Klasa 7a na planie filmu „Diagnoza”

Dzięki życzliwości mamy naszej koleżanki z klasy i niezwykłej uprzejmości pani producent Doroty Kośmickiej-Gacke mieliśmy możliwość uczestnictwa w pracy na planie serialu „Diagnoza”. Było  dla nas ogromnym przeżyciem zobaczyć na żywo popularnych aktorów (Maję Ostaszewską, Adama Woronowicza i Macieja Stuhra), obserwować ich pracę z reżyserki, montażowni a przede wszystkim zrobić sobie z nimi zdjęcie i uzyskać autograf. Pani producent osobiście wraz z asystentem oprowadzali nas po garderobach, sali operacyjnej, więziennej. Odpowiadali na nasze różne pytania dotyczące pracy nad filmem, zdradzili kilka  tajemnic. Niektórzy z nas wracając z planu filmowego zainteresowali się serialem, inni marzą o pracy w telewizji. A oto nasza fotorelacja:


13 grudnia
W dniu 13.12.18 r wolontariusze SKW SP115 wykonali stroiki oraz kartki Bożonarodzeniowe dla Artystów Scen Polskich ze Skolimowa.
W najbliższych dniach wszystkie rzeczy zostaną przewiezione i przekazane dla Artystów.
Dziękujemy naszym wolontariuszom za pomoc i zaangażowanie w ta akcje.
Opiekunowie SKW

13 grudnia
Szkolny Turniej Unihokeja Dziewcząt i Chłopców 2018 r.
Wyniki końcowe turnieju:
Dziewczęta kat. klasy 5c,6.
1mce 6b, 2 mce 6c, 3 mce 6a, 4 mce 5c.
Kat. klasy 7-8
1mce 8B, 2 mce 8a,3 mce 7a.
Chłopcy kat. klasy 5-6
1 mce 5c,2 mce 5d,3 mce 5a.
1 mce 6a,2 mce 6b,3 mce 6c.
1 mce 8B, 2 mce 7b, 3 mce 7a.
Wyróżnienia:
Król strzelców dla Jaś Czmuda,Damian Frokter, Mateusz Abramczyk,Amelka 6b.
Najlepsi bramkarze: Maks Ingelbinc,Miłosz Michalak,Wiktoria Gajcy.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Nauczyciele WF

W dniu 4.12.18 r. Uczniowie klasy 8A i 8B jako wolontariusze pomogli w uporządkowaniu terenu w Muzeum Techniki Wojska Polskiego.
Po zakończeniu prac porządkowych wolontariusze zostali przewiezieni zabytkowym pojazdem z czasów II Wojny Światowej.Atrakcja bardzo podobała się uczniom.
Na zakończenie akcji na wolontariuszy w sali czekała ciepła herbata i ciasteczka.
Dziękujemy wszystkim za aktywność i pomoc

30.11. Wyniki konkursu SU Wróżby Andrzejkowe
1-mce 6a
2-mce 6c
3- mce 7a
4- mce 4a
Gratuluje klasom za zaangażowanie i fajne pomysły!
Do konkursu przystąpiło 9 klas.

Udział klasy 5 C w dniu 21.11.18 w Warszawskiej Akcji Pt. OGRODNICY WARSZAWSCY.
Wspólnie z Ogrodnikami Warszawskimi  posadziliśmy  300 cebul krokusów i  7 jabłoni na Skwerze Agatona.
Główna ideą Ogrodników Warszawy jest zwrócenie uwagi na otaczającą nas zieleń.W ramach tej inicjatywy uczniowie wpłynęli  na estetykę naszego miasta.
W podziękowaniu za swoją pracę klasa, otrzymała cebule krokusów do szkoły.W najbliższych dniach zostaną one posadzone przed budynkiem naszej szkoły. Na wiosnę zakwitną piękne krokusy i tulipany.
A.Andryszczyk


Apel z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

W piątek, 9.11 ubrani na galowo zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Klasa 7a z p. Agnieszką Kościk przygotowała montaż poetycko-muzyczny, opowiadający historię powstania państwa, czasu utraty niepodległości i jej odzyskania. Pantomima, wiersze, piosenki przeprowadziły nas przez lata Lecha, Czecha i Rusa, zaborów aż do czasów współczesnych. Apel wzbudził w widowni wzruszenie i refleksję. Patriotyczne spotkanie zostało połączone z biciem „Rekordu dla niepodległej”. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego. To było niezapomniane przeżycie.

Klasa 7a wraz z panią Agnieszką Kościk  9 listopada przygotowała apel z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż poetycko- muzyczny przeniósł widzów w odległe czasy powstania państwa polskiego, poprzez chrzest Polski, bitwę pod Grunwaldem, potop szwedzki, czasy zaborów, marszałka Piłsudskiego, wojny, aż do czasów współczesnych. Oprawa muzyczna wzbogaciła treści poetyckie. Przedstawienie spotkało się  z żywym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Było wzruszającym elementem obchodów niepodległościowych. 13 listopada uczniowie z montażem „Bez tej miłości można żyć, ale nie można owocować” wystąpili jeszcze raz dla zaprzyjaźnionego przedszkola. Odbiór przedszkolaków świadczył o tym, że o Polsce można rozmawiać w każdym wieku, a temat patriotyzmu nie jest obcy nawet 6-latkom.

O patriotyzmie w Szkole Podstawowej nr 115 w Warszawie

 


O patriotyzmie w Szkole Podstawowej nr 115 w Warszawie

W ramach projektu edukacyjnego Szkoła Tolerancji, do którego przystąpiła klasa 7a wraz z wychowawczynią odbywało się wiele akcji. Na lekcjach j. polskiego rozmawialiśmy o tym, czym jest patriotyzm, czy my-współcześni jesteśmy patriotami, jaką formę może przybierać współczesny patriotyzm. Na temat „Jestem patriotą, bo…”wypowiadali się uczniowie klas szóstych. Przeprowadzono również lekcje o tolerancji, podczas których rozmawialiśmy o szacunku wobec innych. Klasy siódme słuchały wspomnień tych, którzy przetrwali wojnę, walczyli, zostali uratowani przez innych. Oglądaliśmy film „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Prowadziliśmy dyskusję o współczesnych bohaterach. Pisaliśmy esej na temat „Bohaterowie naszych czasów”. Klasy siódme przez miesiąc pracowały nad projektem „Patriotyzm”. W ramach projektu czytali fragmenty „Pana Tadeusza”, „Redutę Ordona”, „Śmierć pułkownika”. Analizowali wiersze „Oblicze ojczyzny”, „Hymn”, Mazurek Dąbrowskiego. Zwieńczeniem działań była praca w grupach na wybrany temat: Przewodnik turystyczny po najciekawszych miejscach w Polsce albo Przewodnik muzyczny „Ojczyznę trzeba kochać i szanować”.

Projekt Szkoła Tolerancji

 


Dzień Niepodległości i konkurs SU Sp 115,
wygrana klasa to 3a z klas 0-3 oraz 5c z klas 4-8.
Dziękujemy RR za ufundowanie klasom słodkiej nagrody, a klasom za aktywność w barwach biało czerwonych❤️w dniu 8.11.18 r
SU dziękuje Pani P.Czmudzie za pomoc graficzna przy pamiątkowym znaczku,które uczniowie w dniu dzisiejszym otrzymali podczas biegu 100 okrążeń na 100 lecie Niepodległości.
Lasy w słoiku – warsztaty
W piątek odbyły się warsztaty w czterech klasach: VIa, VIb, VIc, Vc, podczas których przygotowywaliśmy LAS W SŁOIKU. Jest to zielona roślinna kompozycja zamknięta w szklanym naczyniu, przeniesiona do słoika. Na zajęciach prowadząca opowiedziała nam, skąd wzięła się idea zamykania roślin w naczyniach oraz kto stworzył najstarszy, zamknięty las. Nauczyła nas komponować swój las, zdradziła sposób pielęgnacji naszej kompozycji. Zajęcia bardzo nam się podobały, a miniaturowe lasy już zdobią nasze pokoje.

VIa w teatrze

W czwartkowy ranek udaliśmy się z klasą i naszą wychowawczynią panią Darią Długozimą do teatru na spektakl pt. „Babcia mówi pa, pa’’.

Na początku przedstawienia Krzyś zauważa brak Babci, osoby, która dotąd zawsze była obecna w jego życiu. Postanawia jej poszukać. Wyrusza w podróż wraz z Komandosem-nieodłącznym towarzyszem zabaw niegdyś podarowanym przez Babcię.

         Na wstępie  spotykają porzucone i zapomniane zabawki, tutaj Krzyś dowiaduje się, co to ból, pustka po straci ukochanej osoby. Drugie spotkanie jest z dwojgiem dzieci, które zatrzymały czas i w tym miejscu Krzyś doświadcza czym jest czas, nieuchronność pewnych zdarzeń i strach przed nimi. W końcu spotykają mityczne stworzenia, uczą go one czym jest przemijanie. Graja one z Czasem w szachy. Nikt nie lubi z nim przegrywać, lecz porażka z czasem jest czymś  nieuniknionym.

Kiedy Krzyś odnajduje Babcię, dowiaduje się,że jej odejście nie jest niczym złym tylko naturalną koleją rzeczy. Babcia wyjaśnia mu, że chociaż nie będzie jej już nigdy przy ich stole, to na zawsze pozostanie w wspomnieniach i w sercu…

Atutem przedstawienia są świetne efekty, wyśmienita gra aktorska, a przede wszystkim świetna muzyka grana na żywo, inspirowana piosenkami Davida Bowie.

Moim zdaniem spektakl przepięknie i subtelnie tłumaczy czym jest przemijanie. Wszyscy się go boimy, ale każdy będzie musiał się z nim zmierzyć. W magiczny i przystępny sposób oswaja dzieci z trudnym tematem śmierci, odejścia bliskich i kochanych osób.
 Max Ingelbinck, kl. VIa

 

Wydarzenia szkolne 2017/2018

OBCHODY 85-LECIA SZKOŁY I 35-LECIA NADANIA IMIENIA

  


Klasa Va w Muzeum Powstania Warszawskiego

Tuż przed zakończeniem roku, 20 czerwca, udaliśmy się do wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję pt. „Dzieci walczącej stolicy”. W Sali Małego Powstańca dowiedzieliśmy się m.in. co to jest okupacja, dlaczego wybuchło Powstanie i co robiły dzieci w tym czasie. Obejrzeliśmy fotografię najmłodszych mieszkańców i wspólnie z prowadzącą zajęcia próbowaliśmy je zinterpretować, porozmawiać o uczuciach. Następnie zeszliśmy do drukarni, której wystrój – maszyny, półki, regały zecerskie – ma naśladować wnętrze zakładu poligraficznego z czasów okupacji. Potem zwiedziliśmy salę, w której mogliśmy przeczytać oryginalne listy pisane przez powstańców do ich najbliższych. Lekcja w muzeum była bardzo ciekawa i przejmująca.

   

 


Klasa Va na zielonej szkole

W piękny poniedziałkowy poranek około godziny 8.30 wraz z innymi trzema klasami wyjechaliśmy na czterodniową zieloną szkołę. Naszym kierunkiem było Podlasie, a dokładnie mała malownicza wioska – Kozioł. Opiekowała się nami oczywiście nasza wychowawczyni pani Daria Długozima oraz pani Izabela Kisiel.

W trakcie podróży słuchaliśmy muzyki, oglądaliśmy film oraz rozmawialiśmy. Jazda przebiegła płynnie i spokojnie. Gdy dotarliśmy się pięknego ośrodka, rozpakowaliśmy się poszliśmy na pyszny obiad. Po posiłku udaliśmy się na rozgrywki ping-ponga. Wieczorem opiekunowie naszego ośrodka zorganizowali nam turniej minigolfa oraz zabawy z piłeczkami i kubkami. Kolejnego dnia zjeżdżaliśmy kolejką tyrolską, wspinaliśmy się po plastikowych skrzyniach, bawiliśmy się na placu zabaw. Wieczorem przy gitarze śpiewaliśmy ulubione piosenki. W środę pojechaliśmy na całodniową wycieczkę. Pierwszym naszym punktem był Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Widzieliśmy kozły, sarny, uparte osły, jelenie i inne zwierzęta. Następnie zajechaliśmy do Grodu Galindów. Widoki były zachwycające, piękna zieleń i świeże powietrze. Zwiedziliśmy Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, Bursztynową Komnatę oraz pieczarę wiedźm. Po powrocie, wieczorem bawiliśmy się przy wspólnym grillowaniu. W czwartek wybraliśmy się do pszczelarza, który opowiedział nam o pracowitych pszczołach i różnych rodzajach miodu. Dostaliśmy do skosztowania świeży miód prosto z ula, który był niesamowicie pyszny. Następnie wróciliśmy do hotelu, aby spakować swoje rzeczy. Niestety musieliśmy już wracać do Warszawy.

Ten wyjazd bardzo mi się podobał i nie mogę doczekać się kolejnego!

Leon L., 5a

Klasa Va na lekcji Uniwersytetu Warszawskiego

W dniu 21 maja 2018 r. klasa Va wraz z wychowawczynią p. Daria Długozimą już drugi raz wybrała się na nietypową wycieczkę na Uniwersytet Warszawski. Wzięliśmy udział
w ciekawych zajęciach przygotowanych przez studentów polonistyki, którzy tym razem przygotowali dla nas zadania dotyczące związków frazeologicznych. Zostaliśmy podzieleni
na cztery drużyny. Zadaniem każdej z nich było zdobycie jak największej liczby punktów
za poszczególne ćwiczenia. Potem zrewanżowaliśmy się studentom, robiąc im dyktando
z najtrudniejszych wyrazów, jakie znaleźliśmy w słowniku. Na samym końcu zostaliśmy poczęstowani słodką przekąską, a my przyszłym nauczycielom wystawiliśmy zasłużone oceny
z testu ortograficznego. Zwiedziliśmy też wydział polonistyki, a wychowawczyni opowiedziała nam o katalogach bibliotecznych, sztuce poprawnego wypełniania rewersów oraz zdradziła kilka innych sekretów.

Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się, była Biblioteka Uniwersytecka oraz jej zachwycające ogrody. Były one pełne drzew, krzewów, kwiatów oraz sadzawek, w których pływały rybki, kijanki i nartniki. Z dachu biblioteki można było podziwiać piękne widoki.

Na koniec, po całym dniu wrażeń, wszyscy udaliśmy się na słodką przekąskę – lody.

Dominika, kl. Va

 


30 maja – Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły


Klasa Va gotuje! J

W piękne wtorkowe popołudnie klasa Va wraz z wychowawczynią p. Darią Długozimą uczestniczyła w warsztatach kulinarnych w Wilanowie pt. „W staropolskiej kuchni”. Podczas zajęć poznała dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przygotowała dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiadła do stołu, aby skosztować przygotowane potrawy.

Było bardzo smacznie i dostojnie!

 


Apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Apel przygotowała klas 7b pod kierunkiem wychowawcy p. Rutkowskiej

Wizyta p.Krzętowskiego – rysownika satyrycznego w klasie 5c

Dnia 27 kwietnia gościem w klasie 5c był Tata naszej koleżanki pan Jerzy Krzętowski, rysownik satyryczny, ilustrator, zajmujący się również editorial cartoon. W czasie spotkania poznaliśmy historię rysunku satyrycznego, obejrzeliśmy rysunki satyryczne z XVII wieku, dowiedzieliśmy się, że rozwinął sie on w krajach anglosaskich, gdzie panowała demokracja. W Polsce rozwinął się po 1991 roku. Rysunki satyryczne dotyczą wielu tematów m.in.: religijnych, obyczajowo- społecznych, międzynarodowych.

Gość opowiedział nam o polskich rysownikach satyrycznych (m.in. Jacek Frankowski, Andrzej Jankowski, Robert Milowski, Andrzej Mleczko, Jerzy Wasiukiewicz, Jan Raczkowski) i pokazał nam ich prace. Pa Krzętowski wielokrotnie podkreślał, ze nie trzeba mieć wykształcenia plastycznego, by zostać rysownikiem, wielu polskich rysowników satyrycznych takiego wykształcenia nie ma. Zachęceni tym próbowaliśmy swoje talenty na tablicy szkolnej i kartkach papieru.
Gość pokazał nam swoje narzędzie i warsztat pracy, opowiedział o perspektywie rysunku, narysował nam rysunek na pamiątkę spotkania. Na zakończenie mogliśmy uzupełnuć chmurkę do rysunku p. Krzętowskiego, okazało się, że najlepszy wpis zrobiła Nela. Warsztaty były bardzo ciekawe, mamy nadzieję na kolejne spotkanie.

Prace p. Krzętowskiego

Prace Neli i Tomka

___________________________________________

Wycieczka do Łodzi klas: 6b i 5c

Dnia 18 kwietnia dwie klasy: 6b i 5c udały się na całodniową autokarową wycieczkę do Łodzi.
Głównym celem wyjazdu było odwiedzenie największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz międzynarodowej wystawy ” Leonardo da Vinci – energia umysłu”.
Szczególne wrażenie wywarły na nas wnętrza dawnej łódzkiej elektrociepłowni EC1, gdzie po 18 latach przerwy ponad stuletnia elektrownia ożyła na nowo, stając się wyjątkowym na skalę europejską miejscem mądrego spędzania czasu. Odwiedziliśmy kino 3D, braliśmy udział w grach zespołowych, odwiedziliśmy interaktywne wystawy: mikroświat, makroświat, strefę chemii i fizyki.
Następnie udaliśmy się na wystawę prezentującą geniusz wielkiego mistrza Leonardo, ale także mieliśmy okazję zapoznać się z polskimi genialnymi twórcami i poznać ich osiągnięcia.
Po południu czekał nas jeszcze ciekawy spacer z panią przewodnik po Łodzi. Wędrowaliśmy ulicą Piotrkowską poznając ciekawe historie i postaci związane z historią miasta. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w lodziarni w Manufakturze.
Wycieczka była bardzo inspirująca i w ciekawy sposób wzbogaciła naszą wiedzę.
Wychowawcy klas: Małgorzata Sawicka-Gil i Dorota Kołakowska

___________________________________________

Żonkile w SP 115

19 kwietnia 2018 roku przypadała 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało już po raz szósty  akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.  Ponad 1500 wolontariuszy  wręczało na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączyły się również szkoły, biblioteki  z całej Polski, w naszej szkole -uczniowie klasy 6a.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w getcie. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

___________________________________________

Kilka słów o miłości…

Taki tytuł uczniowie klasy 6a zaproponowali tworząc kolejny projekt teatralny, którego uwieńczeniem był montaż poetycko-muzyczny dla uczniów i nauczycieli. Któż z nas nie był zakochany po uszy, nie wpadł komuś w oko, czy nie zwariował na czyimś punkcie ? Nawet ci, którzy się do tego nie przyznają, chętnie czytają poezję miłosną, wysyłają walentynki.

Młodzi aktorzy w zabawny, żartobliwy, a czasami bardzo liryczny sposób zaprezentowali fragmenty literatury i poezji o tematyce miłosnej. Był elegancki żuk w cylindrze zakochany w dumnej biedronce, żaba zafascynowana ogórkiem kiszonym i prosię, które nie mogło opędzić się od zalotów gęsi. Przy dźwiękach pianina i ukulele widzowie usłyszeli fragment „Rozmowy lirycznej” K.I. Gałczyńskiego, „Niepewności” A. Mickiewicza i „Jednego serca” A. Asnyka. Scenki teatralne przeplatały piosenki Anny Jantar i Krystyny Prońko w wykonaniu młodych solistek.

___________________________________________

Dziady cz. II w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia

Dnia 21.03.2018 r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia
z Białegostoku. Aktorzy wystąpili ze spektaklem pt. „Dziady” cz. II na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.

Uczniowie klas szóstych i siódmych mogli podziwiać grę aktorów, rekwizyty oraz muzykę. Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę pogańskiego obrzędu. Pozwoliło lepiej zrozumieć lekturę i zawarte w niej prawdy moralne, które są aktualne także w dzisiejszych czasach.

___________________________________________

Warsztaty teatralne z Adamem Mickiewiczem w tle

Uczniowie klasy 6a uczestniczyli w warsztatach teatralnych w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza. Temat spotkania dotyczył interpretacji bajki „Przyjaciele”. Próby, a następnie krótka inscenizacja historii Leszka i Mieszka dały dużo radości młodym aktorom. Nie było to ich  pierwsze zetknięcie ze sztuką, bowiem uczniowie są członkami koła teatralnego pod przewodnictwem p. Agnieszki Kościk i rokrocznie występują przed szkolną publicznością i nie tylko. W tym roku zorganizowali apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości i montaż poetycko-muzyczny pt.”Kilka słów o miłości”. Warsztaty teatralne były kolejnym punktem rozwijania swoich artystycznych zdolności i zainteresowań.

___________________________________________

Wizyta w Zamku Królewskim

Dnia 20 marca 2018 roku klasa Va wraz z wychowaczynią uczestniczyła w lekcji muzealnej pt. „Świat bajek” w Zamku Królewskim w Warszawie.

Podczas zajęć uczniowie poznali utwory Ezopa,Jeana de La Fontaine’aIgnacego Krasickiego. Poszukiwali morału bajek, określali ich cechy gatunkowe oraz oglądają ilustracje bajek La Fontaine’a na gobelinowych obiciach zamkowych foteli. Po tej lekcji uczniowie Va potrafią odróżnić bajkę od baśni i legendy, odczytać morał płynący z bajki oraz ułożyć alegoryczną opowieść z morałem.

Lekcja była bardzo, bardzo ciekawa, a uczniowie słuchali słów pana prowadzącego z wielkim zainteresowaniem.

___________________________________________

W dniu 13.03.18 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Mokotowa w Badmintonie.
Dziewczęta w składzie:Blanka S,Iga Ch,Martyna B z kl.7a wywalczyły srebro i zajęły II miejsce.
Chłopcy w składzie: Krystian Ś,Krystian P z kl.6b oraz Jaś Cz z kl.5a wywalczyli brąz i zajęli III miejsce.
Gratuluję naszym drużynom zajętych miejsc!
A.Andryszczyk

___________________________________________

W dniach 11-13 marca szkolny zespół kreatywności FLAMING KITRASZĄCY PESTKĘ W NOWEJ GWINEI reprezentował naszą szkołę w krajowej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination.
Podczas czterech dni wizyty we Wrocławiu uczniowie wzięli udział w warsztatach, zaprezentowali swój spektakl improwizowany, sprawdzili swoje siły w „zadaniu na już”, zawarli nowe znajomości, odwiedzili Kolejkowo, Centrum Historii Zajezdnia, a także udało im się wydostać z Escape Roomu z pokoju Jumanji.

Sami uczniowie przyznali, że nie mogą się doczekać kolejnej Olimpiady tak świetnie się bawili!
___________________________________________

15 lutego – Spotkanie z panią Anną Czerwińską-Rydel

W dniu 15 lutego 2018 r. gościliśmy w naszej szkole panią Annę Czerwińską-Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka opowiedziała nam o swojej najnowszej książkę, pt.: „Listy w butelce”. Książka opowiada o pani Irenie Sendlerowej, która była bardzo dobrym człowiekiem, ponieważ ratowała dzieci z warszawskiego getta, narażając własne życie. Działo się to w czasach okupacji niemieckiej, w okresie II-ej wojny światowej.
Podczas spotkania z panią Anną Czerwińską-Rydel dowiedzieliśmy się także wielu innych interesujących i mądrych rzeczy na temat życia i działalności pani Ireny Sendlerowej. Autorka również bardzo ciekawie opowiadała o innych książkach, które napisała o sławnych ludziach. Spodobało mi się gdy mówiła, że podczas tworzenia książek o Marii Skłodowskiej-Curie, Aleksandrze Fredrze i Henryku Sienkiewiczu, mogła dotykać eksponatów związanych z ich życiem. Autorka ma czterdzieści cztery lata i tyle samo książek napisała, a swoją pierwszą napisała mając zaledwie dziewięć lat. Uczniowie mojej szkoły, również ja, zadawaliśmy dużo pytań. Niektóre były trudne, ale nasz gość na każde z nich umiał odpowiedzieć.
Uważam, że atmosfera spotkania była miła i sympatyczna. Rozmowy z panią Anną Czerwińską-Rydel były ciekawe i pouczające. Odwiedziny naszego gościa zainspirowały mnie do przeczytania książki o pani Irenie Sendlerowej.
Bartek P., kl. IVa

___________________________________________

23.02. – Cudowny chłopak – cudowny film

W piątek, 23.02 klasa VIa miała okazję obejrzeć film „Cudowny chłopak”, który powstał na kanwie książki R.J. Palacio „Cud chłopak”. Główne role odegrali znakomici aktorzy: Jacob Trembley, Julia Roberts, Owen Wilson, Izabela Vidovic. Produkcja otrzymała nominację do Oskara za charakteryzację. Jest to historia 10-latka, który urodził się ze zdeformowaną twarzą, właśnie ma rozpocząć naukę w szkole. Tam niestety spotyka się  z brakiem akceptacji i wyśmiewaniem. Dzięki swoim zainteresowaniom fizyką, poczuciu humoru i odwagą powoli zjednuje sobie przyjaciół. Bohater udowadnia, że wygląd nie jest najważniejszy, a liczy się to, co mamy w sercu. Film uczy tolerancji i akceptacji. Auggi (główny bohater) stał się mi bliski, bo jak każdy z nas ma chwile zwątpienia. A jego siła i upór przekonuje, że warto być sobą, bo każdy jest inny, przez to wyjątkowy.

Kacper

___________________________________________

27 lutego 

Już 11 marca 2018 roku pięcioro uczniów klas piątych wyruszy do Wrocławia na Olimpiadę Kreatywności programu Destination Imagination, do której przygotowywali się od listopada 2017.
Podczas trzydniowego zlotu zaprezentują zadanie improwizacyjne, wezmą udział w ‚zadaniu na już’, warsztatach kreatywnych, poznają wielu przyjaciół i Wrocław. Najlepsze zespoły wezmą udział w Olimpiadzie Kreatywności w USA oraz Chinach.
Bardzo prosimy za trzymanie kciuków za nasz szkolny zespół FLAMING KITRASZĄCY PESTKĘ Z NOWEJ GWINEI!

Liczymy, że za rok nasza szkołę będzie reprezentować więcej zespołów i dlatego zachęcamy już dziś do zapoznania się z Ideą DI – www.kreatywnosc.pl
 Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszego wyjazdu, a szczególnie Radzie Rodziców.
Małgorzata Rogowska
Trener DI

___________________________________________

21 lutego – Niewidzialna wystawa

21 lutego byliśmy z naszą klasą Vc na „Niewidzialnej wystawie”. Wystawa mieści się w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 123A.

Chodziliśmy po zbudowanych specjalnie na potrzeby wystawy wnętrzach mieszkalnych, sklepach i ulicach, w całkowitej ciemności, wykorzystując tylko zmysły słuchu, dotyku i węchu. Miało to na celu pokazać nam jak żyją ludzie niewidomi, z iloma trudnościami muszą się zmagać codziennie.

Zrozumiałem, że zwykłe proste czynności mogą sprawić wiele kłopotów, kiedy się nie widzi. Było to dla nas bardzo dziwne i ekscytujące przeżycie. Zupełnie inaczej patrzę teraz na świat ludzi niewidomych.

Dla mnie to była bardzo ważna wycieczka.

Antoni Wolff, klasa Vc

https://niewidzialna.pl/

___________________________________________

17 stycznia – Z wizytą u Pana Rzecznika Praw Dziecka

17 stycznia 2018 roku kilkoro uczniów z Va wraz z wychowawczynią odwiedzili Rzecznika Praw Dziecka – pana Marka Michalaka. Powodem tego miłego spotkania było przekazanie Panu Rzecznikowi wspólnego projektu klasy, kalendarza,  pt. „Baśniowy świat Va”, w którym zostały zilustrowane najpiękniejsze baśnie zapamiętane z lat dzieciństwa.  WIZYTA U RZECZNIKA

zd120 zd140  zd110 list od RZPDZ

Panie Rzeczniku, bardzo serdecznie dziękujemy za miłe słowa.

___________________________________________

30.01 Konkurs – Rozpoznaj swojego nauczyciela na zdjęciu z dzieciństwa.

W naszej szkole odbył się konkurs, w którym uczniowie mieli rozpoznać swoich nauczycieli na zdjęciu z dzieciństwa. Zabawy było sporo, a w detektywa oprócz dzieci bawili się także rodzice.

W konkursie wzięła udział spora liczba dzieci, a najwięcej dobrych odpowiedzi udzieliło dwoje uczniów. Była to Cecylka Wilkans i Jaś Czmuda. Gratulacje! Nasi zwycięzcy otrzymali podwójne bilety do kina. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie
Samorząd Uczniowski

tablica zdjecia pudlo 26755295_1699205963455970_1831847648_n

___________________________________________

8 stycznia

W dniu 08.01.18 r. klasy  4c, 5b, 5a oraz klas 6b i 6a wzięli udział w warsztatach przygotowana przez Fundację „Szalonego Wózkarza”
z psami przewodnikami dla osób niepełnosprawnych  i niewidomych.
Uczniowie mieli okazję w formie warsztatów zobaczyć i poćwiczyć z psami Labradorami jak pomagają swoim opiekunom.

p2 p1 p4  IMG_1827

___________________________________________

Warsztaty edukacyjne na lotnisku

Dnia 5 grudnia klasa Va wraz z wychowawczynią p. Darią Długozima oraz opiekunami pojechała na Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie na warsztaty pt. „Sklep z pamiątkami – ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem”. Opiekujący się nami i oprowadzający po lotnisku celnik w humorystyczny i przyjazny sposób opowiadał dużo różnym ciekawych anegdot dotyczących podróżników. Zaznajomił nas także z bezpieczeństwem na lotnisku oraz przechowywaniem bagażu. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, jakich pamiątek z podróży nie można przywozić oraz zobaczyły, jakie okazy objęte ochroną zostały odebrane turystom przekraczającym granicę na lotnisku. Zajęcia były niezwykle ciekawe i pouczające.

dav dav dav dav

___________________________________________

Warsztaty zdobienia bombek – Mostówka

Dnia 21 listopada dwie klasy:  IIId  i  Va wraz z wychowawczyniami pojechały autokarem do Mostówki na warsztaty zdobienia bombek. Po dotarciu na miejsce, uczniowie od razu zabrali się do pracy. Na początku na szklanych bombkach stworzyli piękne kompozycję malarskie okraszane brokatem oraz metodą decoupage. Smaczną przerwa w czasie warsztatów były grillowane kiełbaski i ciepła herbata. Po posiłku uczniowie ozdabiali ceramiczne figurki tematycznie związane ze świętami. Powstały pięknie pomalowane aniołki i talerze w kształcie gwiazdy. Ostatnią już atrakcją naszego wyjazdu była wizyta w sklepiku
z pamiątkami, gdzie dzieciaki mogły kupić drobne upominki i podarować je swoim bliskim. Wycieczka wszystkim bardzo podobała się, a świąteczne, własnoręcznie zrobione ozdoby na pewno zawisną na choinkach.
Daria Długozima

dav burst

___________________________________________

W piątek, 8. grudnia całą klasą 6a pojechaliśmy do Zamku Królewskiego na lekcję pt: „Książę, król, prezydent”. Nasza przewodniczka opowiadała nam o różnicach w zakresie sprawowanej władzy przez księcia, króla i prezydenta. Rozmawialiśmy o pierwszym królu Polski, wyjaśniła co znaczy wyrażenie „res publica”, przybliżyła nam Konstytucję 3 maja. Dowiedzieliśmy się też o kolejnych burzliwych okresach w historii Polski, a w końcu o urzędzie prezydenckim i prawach wyborczych obywateli. Lekcję uważam za bardzo udaną”.

Jerzyk

„Chciałem dodać, że zwiedzając kolejne sale zamkowe poznawaliśmy historię Unii polsko-litewskiej, dyskutowaliśmy na temat insygniów władzy oraz znaczeniu papieża w procesie koronacji. W tajemniczym pokoju rozmawialiśmy o prezydentach Polski. te historie nie są nam jeszcze znane, więc słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem. Bardzo przyjemna była pochwała pani przewodnik, która wysoko oceniła naszą znajomość faktów historycznych”.

Kacper

6a_zk3 6a_zk4 6a_zk1 6a_zk2

___________________________________________

Radosna paczka załadunek darów dla Nowego Sącza

W dniu 19.12.17 r. Odbył się finał akcji „Radosna Paczka”.
Zebrane Dary od każdej klasy zostały załadowane i wyjechały do Nowego Sącza.
Dziękujemy wolontariuszom oraz klasie 7b,7a,5a za pomoc w załadunku wszystkich paczek.

IMG_1743 IMG_1744 IMG_1746 IMG_1751 IMG_1749

___________________________________________

Weekend 9 i 10 grudnia 2017 roku to Wielki Finał Szlachetnej Paczki. Wolontariusze i studenci( uczniowie naszej szkoły) z Akademii Przyszłości z ogromną radością włączyli się w akcję. W  medialnym magazynie Szlachetnej Paczki spotkaliśmy się z darczyńcami, wolontariuszami i animatorami świetnej zabawy. Wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i studentom Akademii Przyszłości życzymy Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

sz_p3 sz_p1

___________________________________________

W dniu 12.12.17 r. Wolontariusze naszego klubu wykonali stroiki Bożonarodzeniowe dla Artystów ze Skolimowa.
Stroiki w piątek 15.12.17 r. zostaną zawiedziony i przekazane artystom.
Wszystkim zaangażowanym w tą akcję dziękuję dzisiaj za wspólną pracę.

Wizyta Wolontariuszy naszego klubu w Domu Aktora Weterana w Skolimowie.
Podczas wizyty zostały przekazane artystom stroiki Bożonarodzeniowe oraz spotkanie i rozmowa z artystka Danutą Muszyńską.

Opiekunowie:
Pani Agnieszka i Pani Adriana

received_1652914151397010 received_1652914074730351 received_1652914138063678 received_1652914054730353  IMG_1696 IMG_1698

___________________________________________

Mikołajkowe warsztaty kulinarne

6 grudnia oprócz otrzymanych od św. Mikołaja  prezentów klasa 6a uczestniczyła  w specjalnych warsztatach kulinarnych. W związku ze zbliżającymi się świętami uczniowie wykonywali pierogi  w dwóch odsłonach (na słono i na słodko) oraz oryginalne pierniczki z dodatkiem limonki, cytryny i pomarańczy. Było radośnie i bardzo smacznie. Wszyscy ubrani na czerwono, w doskonałych humorach wrócili do szkoły, bo w klasie czekały kolejne atrakcje.

mik_war3 mik_war5 mik_war1 mik_war7 mik_war2 mik_war4 mik_war6

___________________________________________

Udział naszego klubu w dniu 10.12.17 r. w wolontariacie sportowym INDOOR Triathlon Prawy Brzeg na Pradze Północ.
Dziękujemy za wspólną pracę
Opiekunowie SKW
Agnieszka Andryszczyk &Adriana Michalik

IMG_1617 IMG_1627 IMG_1624

 

___________________________________________

Udział naszej szkoły w półfinałach programu „Od Zabawy do sportu” w AWF Warszawa.
Gratuluję całej drużynie oraz naszej grupie kibiców za start w tych zawodach!!!
Agnieszka Andryszczyk

sp2 sp1 sp4 sp3

 

___________________________________________

Czary i wróżby, czyli Andrzejki w naszej szkole

Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy. Ten niezwykły czas tajemniczych, magicznych wróżb i czarów miał miejsce 30 listopada, kiedy to w naszej szkole można było odwiedzić salę wróżb. Chętnych nie zabrakło! Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wcielili się w role fantazyjnie przebranych wróżek, wróżbitów, czarodziejów i przygotowali stoiska z atrakcyjnymi, różnorodnymi wróżbami. Każdy z nas mógł poznać imię przyszłego ukochanego i ukochanej, z wędrujących butów dowiedzieć się, kto najszybciej porzuci stan panieński i kawalerski, a magiczna, szklana kula ujawniała nasze przyszłe losy. Uczniowie bawili się wspaniale, a wróżby andrzejkowe pozwoliły nam spojrzeć na przyszłość z przymrużeniem oka.

dav dav dav dav dav burst

___________________________________________

Udział klasy 4c i 4b w dniu 30.11.17 r. w Akademii Piekarza „Grzybki”.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić piekarnie, zobaczyć jak pracuje Pan Piekarz i jak produkuje się chleb.
Po takim wprowadzeniu wszyscy uczniowie byli gotowi do upieczeniu własnych ciasteczek. Za co otrzymali Certyfikat Piekarza.

Wychowawcy
A.Andryszczyk
M.Kapusta

IMG_1556 IMG_1549 IMG_1558 IMG_1566

 

___________________________________________

„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci….”

Każde dziecko w naszej szkole wie, że Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Darią Długozimą oraz p. Adą Michalak przygotował fotobudkę Misia. Na zewnątrz zaczepione były maski bardzo znanych i lubianych misiów. Nie zabrakło Kubusia Puchatka, Troskliwego Misia oraz Misia Uszatka. Każdy mógł wypożyczyć taką maskę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Spragnionym przygód z pluszakami, polecamy misiowe lektury:                                          

Anna Szymanowska „Przygody misia Guziczka”  ; Michael Bond – seria o Misiu Paddingtonie ; Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”; Disney „Mój brat niedźwiedź” ; Czesław Janczarski – seria o Misiu Uszatku ; Janosch „Ach, jak cudowna jest Panama” ; Bogusław Zeman „Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko…”  ; Julia Boehme „Trzyminutowe opowiadania o misiach” ; Ewa Szelburg-Zarembina „Przygoda Misia”Joanna Chmielewska „Pafnucy: opowieści o dobrym niedźwiedziu” ; Honorata Chróścielewska „Pożegnanie z misiem” ; „Cyrkowe sztuczki Gumisiów” ; Rudyard Kipling „Księga dżungli” ; Gosta Knutsson „Nalle, wesoły niedźwiadek” ; Aleksander Alan Milne „Kubuś Puchatek”; „Chatka Puchatka”

dav dav dav

 

___________________________________________

Śpiewać każdy może! – The Voice of SP 115

Dnia 29 listopada odbył się w naszej szkole konkurs The Voice od SP 115. Tematem przewodnim było hasło: „Zaśpiewaj przebój swoich rodziców lub dziadków”. Na przesłuchanie zgłosiło się kilkoro dzieci wraz ze swoimi opiekunami. Dwie czarujące konferansjerki: uczennica Maja Dragomir oraz Karolina Sikorska z 5a prowadziły całe widowisko, zapowiadały artystów oraz urozmaicały przedstawienie krótkimi dowcipami. Komisja w składzie: p. Sylwii Kuligowskiej, p. Moniki Glibowskiej oraz ucznia Mateusza Kopra z 5a rzetelnie oceniała piękne przygotowanie naszych artystów. W trakcie programu usłyszeliśmy piękne utwory, takie jak: Violetta Villas- „Do Ciebie Mamo/ List do matki”, Kolor – „Trojki dwie” i inne. Na widowni zasiedli wychowawcy, uczniowie kibicujący swoim klasowym koleżankom, kolegom oraz rodzice, rodzeństwo i inni członkowie rodzin, którzy razem z artystami przeżywali ich występy. Wszyscy wokaliści zostali nagrodzeni słodkimi upominkami oraz drobnymi bożonarodzeniowymi podarunkami. Nad całością czuwała p. Daria Długozima – opiekun SU.
Wszyscy wspaniale się bawili, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach oraz gromkie oklaski po występach wykonawców. Czekamy na kolejną edycję programu The Voice of SP 115.

dav dav dav dav dav dav

___________________________________________

24. 11. Kawiarenka u Wandy znowu ruszyła !!!

Klasa 6a wraz z wychowawczynią i rodzicami 24 listopada zaprosiła całą szkołę na pyszne ciasta i ciasteczka. Dzięki pomocy mam i zaangażowaniu uczniów sprzedaż słodkości odbywała się bardzo sprawnie. A my mogliśmy spróbować doskonałych wypieków, m.in: drożdżówek z owocami, ciastek owsianych, szarlotki czy bardzo czekoladowego brownie. Jak zwykle największą popularnością cieszyły się kolorowe galaretki, pięknie zdobione babeczki i własnoręcznie robiony popcorn.

kawiar3 kawiar4 kawiar1 kawiar2
___________________________________________

20.11.

pszczoly

___________________________________________
16.11.
 Udział klasy 4 c w Największej Lekcji Wychowania Fizycznego Artur Siódmiak Camp 2017! na Torwarze !
Trenowaliśmy  z najlepszym Sportowcami  Polski!!!
IMG_1476 siu2 siud1 siud3
___________________________________________
14.11.Zajęcia w Domu Spotkań z Historią

 14 listopada 2017r. kl. II A, już po raz drugi w tym roku, była na warsztatach w Domu Spotkań z Historią. Tym razem były to zajęcia pt. „Spotkanie z królem Maciusiem I”. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o Januszu Korczaku, obejrzeli fragment filmu, wykonali kukiełkę króla, którą wykorzystali w teatrzyku lalkowym.

dsh2 dsh1 dsh3 dsh4___________________________________________

Dnia 16.11.2017 r. odbyło się w naszej Szkole spotkanie z Panią dr Dorotą Sumińską – lekarzem weterynarii i pisarką oraz Panią Beatą Krupianik – Prezesem Fundacji „Karuna – Ludzie dla Zwierząt”.
P.Beata Krupianik przybyła ze swoimi podopiecznymi: kotem Rysiem i psami Pikusiem i Tosią.
Uczniowie z wielkim entuzjazmem i radością powitali gości. Pani dr D.Sumińska i Pani Beata Krupianik chętnie podzieliły się bogatą wiedzą nt. zwierząt. Dr D.Sumińska poruszyła bardzo ważną sprawę, że zwierzęta nie mogą być kupowane w sklepach zoologicznych czy pseudohodowlach i dawane komuś w prezencie. Dzieci dowiedziały się, jak postępować, gdy znajdą jakieś zwierzę, co to jest czip? Czym się różni schronisko od fundacji dla zwierząt bezdomnych? Jak opiekować się kotami wolnożyjącymi. Dzieci zostały uświadomione,
iż zwierzęta nie są niczyją własnością, są istotami żywymi i odczuwającymi, dlatego też nie powinny być niewolone w klatkach. Zaś człowiek jest opiekunem zwierzęcia nawet przez kilkanaście lat. Uczniowie klas
0 –VII bardzo dobrze przygotowali się wcześniej do tego ważnego spotkania. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały 2 albumy z rysunkami do książek Pani Doroty Sumińskiej: „Dlaczego hipopotam jest gruby?” i „Dlaczego ziewamy?”, zaś uczniowie ze starszych klas wykonali gazetki informacyjne
o dr D.Sumińskiej i Fundacji KARUNIE. W tym czasie nasza szkoła zorganizowała również akcję zbiórki karmy i pieniędzy dla 300 kotów wolnożyjących, które są pod opieką Fundacji KARUNY.

spotkanie_sul5 spotkanie_sul6 spotkanie_sul2 spotkanie_sul4 spotkanie_sul3 spotkanie_sul7 spotkanie_sul8 spotkanie_sul9

___________________________________________

Lekcja pokazowa w kl. II A

25 października 2017r. w kl. II A odbyła się lekcja pokazowa pt. „Las jesienią”, przygotowana we współpracy z Fundacją WWF. W zajęciach wzięli udział zaproszeni goście – aktorzy: p. Paulina Holtz , p. Piotr Zelt oraz przedstawicielka Fundacji WWF – p. Magdalena Florczak.
Uczniowie pracowali w 3 grupach, których szefami byli goście. Celem zajęć było utrwalenie i podsumowanie wiadomości o lesie, które dzieci zdobyły w ramach realizowanego w klasie I programu edukacji przyrodniczej dla kl. I-III „Przyjaciele pandy”. Wielką radość sprawiła dzieciom „panda”, która przybyła do klasy z upominkami dla każdego. Lekcja  została zarejestrowana przez telewizję Polsat News, która wyemitowała krótką relację z tego wydarzenia 28 października.

panda3 panda1 panda5 panda2 panda4

___________________________________________
10.11. apel z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości

„Bez tej miłości można żyć, ale nie można owocować…”

Cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej stał się myślą przewodnią spotkania  z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej  przygotowała p. Agnieszka Kościk z klasą 6a. Nie zabrakło znanych i mniej znanych utworów poetyckich, wspomnień i pieśni, takich jak: Rota, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani, czy Rozkwitały pąki białych róż.

Odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność szkolną, galowy strój, skupienie i powaga zebranych wzmocniły uroczysty charakter spotkania.

apel102 apel103 apel104 apel101
___________________________________________
6.11. Warsztaty kulinarne u króla
Klasa 5c kolejny raz wraz z p. Adą Michalak, uczestniczyła w pysznych i bardzo ciekawych warsztatach „W staropolskiej kuchni”.
mms_img-603504872 mms_img997896029 mms_img1488539084 mms_img1619496901
___________________________________________

Na grobie patronki

Dnia 26.10.2017r. uczniowie z klasy 5a wraz z wychowawczynią p. Darią Długozimą wybrali się na cmentarz, aby przed Świętem Zmarłych odwiedzić grób patronki naszej szkoły pani Wandy Turowskiej. Po przybyciu na miejsce uczniowie uporządkowali grób, złożyli kwiaty i zapalili znicze na znak pamięci o naszej patronce.

gr3 gr4 gr1 gr2

___________________________________________
25.10. Tropem bobra
Klasa 6a wraz z wychowawczynią wybrała się na warsztaty przyrodnicze w okolice Jeziorka Czerniakowskiego. Sprzyjała im piękna, słoneczna pogoda. Niczym zdobywcy przemierzali niezbadane trasy wokół „małej wody”,brnąc po chaszczach, mokradłach, zdobywając kolejne punkty wyprawy. Wycieczce towarzyszyły niezwykle barwne i dowcipne historie o mieszkańcach tych terenów, opowiadane przez przewodnika z Fundacji „Ja-Wisła”.
ak1 ak2 ak7 ak8
___________________________________________

 25.10.Warsztaty kulinarne u króla

Klasa 6a kolejny raz wraz z wychowawczynią, p. Agnieszką Kościk, uczestniczyła w pysznych i bardzo ciekawych warsztatach „W staropolskiej kuchni”, których tematem były smaki i potrawy króla Sobieskiego. Najpierw uczniowie zapoznali się z gustami władcy i potrawami, które gościły na jego stole, następnie sami zamienili się w kucharzy przygotowując i degustując wykonane własnoręcznie potrawy: zupę-krem z ogórków kiszonych z prażuchami, chipsami z jarmużu i prażoną kaszą gryczaną oraz pampuchy z pieczoną figą i sosem śliwkowo-pigwowym i siekanymi pistacjami. Fantastyczne doświadczenia i smakowite potrawy z pewnością zapadły w pamięć wszystkich uczestników i tylko patrzeć jak wyrosną nam nowi master chefowie.

ak6 ak3 ak5 ak4

___________________________________________

 22.10.
Wycieczka klasy 4 c do Teatru Roma na przedstawienie Pt.”Mały Książę „.
Wychowawca
A.Andryszczyk

aa1   aa3

___________________________________________

13.10.
W dniu 14 października 2017 r. Klasa 4c wzięła udział w koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej w   studium koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia. Klasa miała okazję wysłuchać pięknej muzyki na najwyższym poziomie oraz zobaczyć jak wygląda, pracuje i brzmi orkiestra w jej pełni czyli  60 osobowym składzie.
Wychowawca
A.Andryszczyk

IMG_1310 IMG_1301 IMG_1342

___________________________________________

13.10.
13 października w  naszej szkole był wielkim dniem dla naszych najmłodszych uczniów z klas I. W obecności rodziców i przyjaciół a także przedstawicieli społeczności szkolnej złożyli oni ślubowanie na sztandar szkoły a Pani Dyrektor pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 115 im. Wandy Turowskiej.

aka3 aka4

___________________________________________

11.10.
Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” 11 października przedstawił spektakl profilaktyczny pt. „To największe jest szaleństwo, nie znać słowa bezpieczeństwo”. Aktorzy w sposób ciekawy i odpowiednio dostosowany do wieku odbiorców tzn. 6 – 9 lat (klasy 0 – III), poruszyli sprawy dotyczące bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym, zachowania się w miejscach nowych i nieznanych oraz w kontaktach z osobami obcymi. Widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

aka2

___________________________________________

Ruszyła XV edycja Akademii Przyszłości.
8 października o godzinie 12.00 w Auli Schumana    Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podopieczni Akademii Przyszłości razem ze swoimi tutorami ( wolontariuszami) wyruszyli w podróż pełną niesamowitych przygód i ciekawych wyzwań tym razem balonem. W Auli przywitał zebranych przedstawiciel Rektora, który zachęcał młodych adeptów do pokonywania porażek w szkole aby odnieść sukcesy w życiu. Kilka słów na start przekazał z ekranu ks. Jacek WIOSNA Stryczek, twórca programu. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli nam wyjątkowi goście: Alan Cyprysiak uczestnik de Voice of Poland i Animarorzy Stageman, którzy wprowadzili w świat ruchu i śpiewu. Z naszej szkoły dziesiątka uczniów z wolontariuszami wyrusza w niezwykły czas odkrywania, przekraczania siebie, wygrywania, pokonywania trudności, ale i też świetnej zabawy. Życzymy naszym małym studentom sukcesów i wytrwałości w patrzeniu w przyszłość i pokonywaniu własnych słabości.  Dyrekcja, grono pedagogiczne i koordynator szkolny.

aka5 aka6 aka1

___________________________________________

Lekcje przyrody na wodzie z klasą Va

W pewien poniedziałkowy poranek wybraliśmy się wraz z wychowawczynią p. Darią Długozimą nad Jeziorko Czerniakowskie. Pływając łódkami wiosłowymi po jeziorku, odkryliśmy liczącą 6500 lat fascynującą historię największego w Warszawie starorzecza Wisły. Poznaliśmy życie bobrów, zimowiska żab i zwyczaje zimorodków i dowiedzieliśmy się, co brzmi w trzcinie. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu przez Fundację Ja Wisła i zabezpieczeniu lekcji przez WOPR, wyjście było bardzo bezpieczne.

Bardzo podobało nam się to wiosłowanie, dowiedzieliśmy się sporo nowych rzeczy. Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy i musieliśmy wrócić na lekcje.

woda2 woda1 woda3

___________________________________________

Klasa Va w teatrze

W czwartek 05 października klasa Va wraz z wychowawczynią p. Darią Długozimą pojechała do teatru  „Och- teatr” na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Spektakl – podobnie jak książka – był opowieścią o problemach rudowłosej Ani Shirley. O radościach, smutkach i kompleksach, z którymi musiała się zmierzyć główna bohaterka. Pokazywał, że za bezinteresowną dobroć dziecko odpłaca najczystszą miłością. Rudowłosa Ania uczy nas, że należy podążać za swoimi marzeniami i nigdy nie poddawać się w dążeniu do celu.

teatr

___________________________________________

Pysznie i światowo – 27 i 28.09

W ostatnim tygodniu września klasy 5c i 6a wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w niezwykłym wydarzeniu – Festiwalu Zup Świata. Oprócz degustacji potraw z całego globu na uczestników spotkań czekały warsztaty i konkursy. Uczniowie tak opisywali to wydarzenie:

„Niektóre zupy były naprawdę dobre, inne zaskakiwały smakiem, ale po to przyszliśmy, by spróbować i ocenić. Moim faworytem była zupa ziemniaczano-selerowa oraz serowa. Dodatkowo, na warsztatach pszczelarskich otrzymałam miód lipowy i dowiedziałam się, że jest to doskonałe lekarstwo na przeziębienie, więc chyba dobrze trafiłam, bo przecież mamy jesień i taki naturalny specyfik przyda się w domu” – pisze Paulina.

„W Centralnej Izbie Rolniczej odbywały się bardzo ciekawe spotkania z degustacją różnych zup np.: solianką, z sera pleśniowego, rybną, czy krem z cukinii i awokado. Po konkursach przyszedł czas na warsztaty z panem Romanem Stachyrą-mistrzem pszczelarskim. Opowiadał nam on o pszczołach, ich zwyczajach i hodowli. Dowiedziałem się, że z miodu powstają kosmetyki, leki i świece. Wycieczka bardzo mi się podobała, a ze wszystkich zup świata najbardziej lubię… polski rosół”- dodaje Kacper.

„Ja degustowałam rosół, krupnik i malinową z owocami. Koledzy wybierali pikantną hiszpańską, żurek albo krem z soczewicy. Potem uczestniczyliśmy w konkursach z nagrodami. Nie wiedziałam, że w jednym ulu liczba pszczół jest bliska stu tysięcy. Takie ciekawostki usłyszałam podczas spotkania z Bartnikiem Żuromińskim.”-mówi Marta.

„Myślę, że ta wycieczka zapadnie mi w pamięć na długo, bo była ciekawa i baaardzo pyszna”-kończy Zosia.

zupy1 zupy2 zupy3 zupy4 zupy5

___________________________________________

39. PZU Maraton Warszawski 2017 r.

W dniu 24.09.17 r. wolontariusze naszego klubu wzięli udział w pomocy podczas maratońskiego biegu.
W tym roku opiekowaliśmy się odżywczym punktem 5 czyli 15 km biegu.
Wolontariusze biegaczom podawali wodę, banany i cukier oraz dopingowali do dalszego biegu.
Dziękuję wszystkim wolontariuszom oraz rodzicom klasy 4 c za pomoc podczas tego dnia!
Opiekun SKW SP 115 Agnieszka Andryszczyk,Adriana Michalak
i nauczyciel Katarzyna  Lutyńska.

IMG_1160 IMG_1161 IMG_1163 IMG_1162 IMG_1176 IMG_1180

___________________________________________

Akcja Sprzątanie Świata 2017 r.

W dniu 15.09.17 r. klasa 4 c, klasa 5 b i klasę 7 a wspólnie z Fundacją „Nasza Ziemia” wzięła udział w akcji posprzątania brzegów Wisły.
Wspólnie posprzątano dużą cześć brzegów Wisły i okolicznych miejsc i uzbieraną ok. 40  worków śmieci.
Na koniec akcji klasy zostały zaproszone przez okoliczną restaurację na ciepłą herbatę i soki.
Wychowawcy klas:
Agnieszka Andryszczyk
Katarzyna Lutyńska
Joanna Górska

IMG_1147 IMG_1150 IMG_1138

___________________________________________

Business Warszawa Run 2017 r.
W dniu 3.09.17 r. wolontariusze naszego klubu wzięli udział w pomocy podczas corocznego charytatywnego biegu dla fundacji Jaśka Meli.
Wolontariusze pracowali na punkcie odżywczym i medalowym,  podawali biegaczom wodę, medale.
Dziękuję wszystkim za wspólną pracę.
Opiekun SKW Sp 115
Agnieszka Andryszczyk

IMG_1099 IMG_1117 IMG_1111 IMG_1095