Tu znajdziesz informacje o organizacji pracy biblioteki, jej ofercie a także organizowanych w niej atrakcyjnych działaniach.

Organizacja Pracy biblioteki

Godziny otwarcia:

• poniedziałek  08.30-14.00
  • wtorek            08.30-14.00
  • środa               08.30-14.00
  • czwartek         08.30-14.00
  • piątek              08.30-14.00

Regulamin biblioteki:

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
    2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
  • wypożyczając je do domu
  • czytając lub przeglądając na miejscu
  1. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres dwóch tygodni.
    4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
    5. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę musi odkupić taką samą lub inną, wskazaną przez bibliotekarza.
    6. Wypożyczone książki muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
    7. W bibliotece obowiązuje Strefa Ciszy oraz zakaz picia, jedzenia i biegania między regałami.
  2. Zasady wypożyczania podręczników oraz korzystania z nich określają odrębne regulaminy.

Jak zostać czytelnikiem?

Każdy uczeń naszej Szkoły, rozpoczynając naukę w klasie 1 zostaje automatycznie zapisany do naszej biblioteki jako czytelnik. Uczniowie klas 1 uczestniczą w autorskim, specjalnie opracowanym dla nich przez bibliotekarza programie zajęć adaptacyjnych, którego realizacja trwa ok. 8 miesięcy. W ramach tego programu uczniowie przychodzą z Wychowawcą do biblioteki raz w tygodniu, uczestniczą w zajęciach czytelniczych, ucząc się jednocześnie samodzielności w wyborze, wypożyczaniu i zwracaniu książek. Dzięki takiemu przeszkoleniu młodzi uczniowie czują się w szkole pewniej, poznają ciekawe i wartościowe teksty literackie oraz kończąc klasę 1 potrafią już samodzielnie korzystać z biblioteki.

Zbiory

W naszej bibliotece znajduje się wiele interesujących książek. Księgozbiór liczy ponad 13 tys. woluminów. Czytelnicy mają do dyspozycji zarówno teksty dedykowane dla osób uczących się czytać, jak i dla tych gustujących np. w kilkuset stronicowych powieściach fantasy. Mamy klasykę, ale również najnowsze książki dla dzieci i młodzieży, lubiane serie (jak np. „Czytam sobie”) a także współczesne książki popularnonaukowe, pomagające przyswoić wiedzę w ciekawy sposób. Nasz księgozbiór gromadzimy zgodnie z potrzebami społeczności szkolnej oraz zainteresowaniami uczniów. W bibliotece znajduje się „Skrzyneczka życzeń czytelniczych”, w której każdy może pozostawić swoje czytelnicze życzenie. Spełniamy je J między innymi dzięki wielkiemu wsparciu Rady Rodziców. Dzięki funduszom przekazywanym co roku bibliotece przez Radę Rodziców możemy dokonywać zakupu czasopism, ciekawych, poszukiwanych przez uczniów książek, uzupełniać zbiory lektur, wzbogacać zajęcia czytelnicze o ciekawe pomoce, jak np. teatrzyk kamishibai czy karty metaforyczne.

Czytelnię stanowi niewielki kącik czytelniczy, w którym można spokojnie poczytać, odrobić lekcje, skorzystać z czasopism, takich jak np.:

• „Świerszczyk”
  • „Kosmos”
  • „Odkrywca”
  • „Mój pies”
  • „Scooby-Doo”
  • „Kocie sprawy”
  • „National Geographic”
  • „Victor Junior”
  • „Auto Moto”
  • „Kumpel”
  • „Piłka Nożna Plus”
  • „Scooby-Doo”
  • „National Geographic TRAVELER”

W bibliotece znajdują się również komputery z dostępem do internetu do użytku uczniów i nauczycieli. Uczniowie przygotowujący materiały na lekcje, prezentacje lub poszukujący informacji mogą korzystać z nich pod kontrolą bibliotekarza. Obowiązuje bezwzględny zakaz wykorzystywania komputerów do gier.

W związku ze zmianami dotyczącymi podręczników szkolnych informujemy, że uczniowie klas 1-8 wypożyczają podręczniki na dany rok nauki we wrześniu każdego roku. Po roku nauki zobowiązani są do zwrotu książek w dobrym stanie tak, aby mogli z nich korzystać następni uczniowie. Ćwiczenia do wybranych przedmiotów (tak, jak pozwala na to dotacja) uczniowie otrzymują od szkoły za darmo na własność.

Dzieje się

Biblioteka jest przyjazna dla uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. To miejsce, gdzie oprócz wypożyczenia książki można odpocząć od zgiełku panującego podczas przerwy i wyciszyć się. Biblioteka szkolna to miejsce niezwykłe, w którym chyba najlepiej w szkole łączy się przyjemne z pożytecznym.

Każdego roku prowadzimy dla naszych czytelników wiele godzin ciekawych zajęć, np. „Dbamy o książki”, „Nasza Mała Biblioteka”, „W świecie książek – Legenda o Skarbniku”, „Zanurzyć się w świecie przygody”, „Niezwykły dar” (warsztaty z okazji Dnia Matki), „Czy media mówią prawdę?”, „Katalogi – źródło informacji o książkach”, „Korzystamy ze słowników”, „Historie zaklęte w obrazach”, warsztaty pracy z książką „Mieć znaczy być?”, „Piecyk, czapeczka i budyń”, warsztaty biograficzne o Patronce Szkoły Wandzie Turowskiej „Dziewczynka, która została bohaterem”.

Organizujemy wiele interesujących imprez bibliotecznych, jak np. Misiowisko z okazji Dnia Pluszowego Misia, Biblioteczne Biuro Detektywistyczne z okazji Światowego Dnia Książki, Tygiel Językowy z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego czy atrakcje z okazji Święta Szkoły, jak np. Łąka Myślenia – łamigłówki i ciekawostki, Ciekawostki Kuchni Staropolskiej, Warsztaty Kaligraficzne.

Aktywnie współpracujemy z innymi nauczycielami, m.in. przy organizacji konkursów, zajęć czytelniczych na świetlicy, imprez tematycznych jak np. Tydzień z Książką, spotkań autorskich, realizacji projektów czy akcji charytatywnych na terenie szkoły.

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Każdemu służymy pomocą. Zapraszamy!