im.Wandy Turowskiej

logoPTTK logoRokWis logoAkademii

Nasza szkoła w lutym 2017 roku przystąpiła do projektu organizowanego przez PTTK Oddział „Mazowsze” we współpracy z Biurem Edukacji pt. „Akademia Nadwiślańska„.

Celem projektu była edukacja ekologiczna i wiślana młodych Warszawiaków, promocja warszawskiej przyrody oraz budowanie pozytywnych nawyków związanych z zachowaniem czystości Wisły i jej otoczenia oraz aktywnego spędzania czasu nad rzeką i na rzece, w tym bezpieczeństwa nad i w wodzie.
Panie: Małgorzata Sawicka-Gil i Dorota Kołakowska uczestniczyły wraz grupą uczniów z klasy 6b i 5c  w sobotnich rajdach terenowych, a chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Nadwiślańska przyroda”.
Projekt będzie kontynuowany po wakacjach a po jego ukończeniu nasza szkoła otrzyma certyfikat.
Uczestniczący w Akademii uczniowie mają szansę na zdobycie odznak Tropiciel Przyrody i/lub Turysta Przyrodnik;
Realizacja powyższych działań wpisuje się w obchody Roku Wisły.

9.01.2018 Zakończenie projektu

Uroczysty finał z rozdaniem dyplomów i certyfikatów odbyło się w Domu Kultury Śródmieście. Pani Małgorzata Wojtatowicz, organizatorka i opiekunka Akademii, przedstawiła prezentację podsumowującą wszystkie rajdy, w których uczniowie uczestniczyli w ramach projektu. Nasza szkoła zdobyła Certyfikat i była najbardziej aktywną szkołą uczestniczącą w projekcie. Uczniowie zdobyli odznaki Tropiciel Przyrody i Turysta Przyrodnik. Pani Małgorzata Sawicka-Gil otrzymała dyplom za realizację projektu w szkole. W czasie uroczystości zostały również wręczone nagrody za konkurs fotograficzny| „Piękno nadwiślańskiej przyrody”.

certyfikat_st

akademia3 akademia4 akademia5 akademia6 akademia7 akademia8 akademia9 akademia1 akademia2
Nasza szkoła weźmie udział w kolejnym przedsięwzięciu – Akademii Młodego Przyrodnika.

14.10.2017 Rajd Akademii Nadwiślańskiej „Ławice Kiełpińskie”

Dnia 14 października b.r. odbył się kolejny i niestety już ostatni rajd w ramach Akademii Nadwiślańskiej.
Tym razem wybraliśmy się aż na Tarchomin by stamtąd przejść wzdłuż Wisły, wałem przeciwpowodziowym, aż do pałacu w Jabłonnie. Obserwowaliśmy piękny łęgowy las, który towarzyszył nam przez całą drogę. Ławice Kiełpińskie to drugi, po Lesie Kabackim, pod względem wielkości rezerwat na terenie Warszawy. Występują tam piękne piaszczyste łachy zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków.
Podziwialismy również wiele cennych gatunków drzew na terenie parku przy pałacu w Jabłonnie. Znajduje się tam aż 57 pomników przyrody!
Rajd bardzo nam się podobał i wzbogacił naszą wiedzę na temat nadwiślańskiej przyrody.

kiel2 kiel1 kiel3

 

23.09.2017 – Twierdza Modlin

Twierdza Modlin jest położona na Mazowszu u zbiegu Wisły i Narwi. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.
Była wielokrotnie rozbudowywana, zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Twierdza była czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum, w którym poznaliśmy historię twierdzy, obejrzeliśmy eksponaty, a także przeżyli w schronie nalot. Na wystawie plenerowej podziwialiśmy pojazdy wojskowe. Z punktu widokowego na Czerwonej Wieży rozciągała się wspaniała panorama zbiegu rzek i twierdzy. Obejrzeliśmy inscenizację obrony Twierdzy Modlin w 1939 roku.

modlin4 modlin5 modlin1 modlin2 modlin3

20.05.2017 – rajd Kępa Zawadowska

Kępa Zawadowska to rezerwat położony na terenie dzielnic Wilanów i Wawer, na tarasie zalewowym Wisły, chroniący fragment starorzecza Wisły. Przemierzona przez nas trasa pozwoliła nam odkryć wyspy, mielizny, fragmenty bujnego łęgowego lasu oraz chronione ekosystemy wodne – miejsca gniazdowania i żerowania rzadkich gatunków ptaków. Oczywiście mieliśmy do wykonania liczne zadania, które zmuszały nas, mimo upalnej pogody, do uważnego obserwowania przyrody i czytania informacji zamieszczonych na tablicach edukacyjnych. Aż trudno uwierzyć, że w tak niewielkiej odległości od ruchliwej ulicy i osiedli mieszkaniowych znajduje się obszar o tak bogatych walorach krajobrazowych!

Jak z każdego rajdu Akademii Nadwiślańskiej PTTK wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę.

zawady001 zawady002 zawady003

zawady004 zawadyy001 zawady1001

17.05.2017 – wizyta na Komisariacie Rzecznym Policji

W ramach zajęć na Komisariacie Rzecznym Policji dowiedzieliśmy się, na czym polega praca funkcjonariuszy, mieliśmy okazję zobaczyć pana policjanta na stanowisku pracy w dyżurce, pani policjant opowiedziała nam o głównym wodowskazie  wiślanym, na którym codziennie rano odczytywany jest poziom Wisły. Wdzieliśmy zaznaczone na budynku poziomy Wisły w czasie fali powodziowej r 2010 roku. W magazynie mogliśmy zobaczyć skarby, które zostały wydobyte z dna rzeki w czasie suszy w 2012 roku, gdy poziom wody był bardzo niski. Są to rzeczy pochodzące z obrabowanych przez Szwedów w trakcie Potopu w XVII wieku rezydencji królewskich i pałaców, zatapiane w czasie przeprawy przez Wisłę. m.in.:  element herbu dynastii Wazów, fragmenty cennej arkady oraz elementy marmuru z królewskich posiadłości. Są one opisane przez archeologów i sukcesywnie znajdują swoje miejsce w muzeach.

Pani policjantka opowiedziała nam, jak bezpiecznie zachowywać i wypoczywać się nad wodą. Później poszliśmy na spacer i podziwialiśmy panoramę Warszawy z prawego brzegu Wisły.

rzeczna_policja1 rzeczna_policja2 rzeczna_policja3  rzeczna_policja5
rzeczna_policja4   rzeczna_policja6 rzeczna_policja7

 

Rajd Skarpą Śródmiejską

Każda grupa pokonywała trasę indywidualnie – według opisu i zadań na kartach rajdowych. Zaczęliśmy od kawiarni Rozdroże, przy którym znajduje się pomnik przyrody Grupa Głazów Narzutowych. Przeczytaliśmy tablice znajdujące się na budynkach Zamku Ujazdowskiego i dawnych budynkach szpitala Ujazdowskiego, z których dowiedziemy się, że organizatorem szpitala był August Ferdynand Wolff, a szpital działał w latach 1792-1944. Zamek Ujazdowski zbudowany w latach 1624-1637 był siedzibą króla Zygmunta III. Ciekawym zadaszonym obiektem znajdującym się w parku obok zamku jest „Cysterna „– fragment kanalizacji XIX-wiecznego Szpitala Ujazdowskiego.

Oglądaliśmy znajdujące się przy ul. Jazdów osiedle domków fińskich, które zbudowane zostały jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy i ich rodzin (osiedle liczyło 90 domów obecnie jest ich 27). Teren wzdłuż skarpy wiślanej od Cytadeli do Wilanowa wytyczony został w 1994 roku przez Prezydenta RP Pomnik Historii (Dziedzictwa Kulturowego). Wędrując Parkiem im. Marszałka Rydza-Śmigłego mijaliśmy budynki Sejmu i Senatu, pomnik aktorki Haliny Mikołajskiej i zegar słoneczny, który wskazuje czas słoneczny miejscowy. Obejrzeliśmy również eksponaty w Muzeum Ziemi i głazy narzutowe znajdujące się przy budynkach. Z tablic dowiedzieliśmy się, że najstarszy, chroniony głaz narzutowy  Głaz Wojciecha Jastrzębowskiego znajduje się w  Łazienkach Królewskich, a megalityczny krąg kamienny jest przed gmachem Biblioteki Narodowej.

skarpa_sr5 skarpa_sr4 skarpa_sr3
skarpa_sr2 skarpa_sr1 skarpa_sr6

4.02.2017  – rajd Skarpa Młocińska   

Nazwa Młociny pochodzi od słowa młaka – mokra łąka, podmokłe tereny, przed wojną i tuż po wojnie ze Śródmieścia do Młocin docierano statkiem lub łodzią. Dowiedzieliśmy się, że Las Młociński , który jest „korytarzem ekologicznym” odwiedzają  między innymi: dziki, sarny, łosie  i lisy. W Lesie Młocińskim można spotkać dwa typy zbiorowisk leśnych: las łęgowy i mieszany. Oglądaliśmy pułapki feromonowe i budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy.

mlociny001 mlociny002 mlociny003

mlociny005 mlociny006